Українсько-польсько-білоруське співробітництво понад кордонами

2016-10-12

У Буковелі в Україні зустрілися представники 14 прикордонних регіонів, що беруть участь у програмі Польща-Білорусь-Україна. Конференція відбувалася під головуванням заступника міністра Міністерства розвитку Польщі Адама Гамрищака. Підсумовуючи попереднє транскордонне співробітництво трьох країн, було оголошено перший набір пропозицій щодо нової редакції програми. Партнери з Польщі, Білорусі та України можуть претендувати на загальну суму до 80,17 млн. євро. 

- Зацікавлення спільними проектами дуже високе, про що свідчить кількість зареєстрованих попередніх концепцій проектів. З майже вісімсот п'ятдесяти проектів найбільше їх представила українська сторона. Це не випадково, що саме у цій країні спільно з представниками всіх прикордонних регіонів офіційно підведені підсумки Програми 2007-2013 і представлені можливості, які пропонує її нова редакція - поінформував заступник міністра Міністерства розвитку Адам Гамрищак.

dsc_8392_400

Ефекти співпраці
У 2007-2013 роках, Міністерство розвитку підписало 117 договорів на загальну суму підтримки понад 174 мільйонів євро. Проекти співробітництва на східному кордоні ЄС принесли з собою багато важливих інвестицій, які дозволили створити понад 460 нових робочих місць:
• встановлено або модернізовано 5 прикордонних переходів (Половце, Пєщатка, Долгобичів, Будомєж, Брузги);
• побудовано 116 км нових доріг, в тому числі у Грубешівському повіті, гміні Пласка, Бещадському повіті, Монецькому повіті, гміні Россош, а також у Білорусі (Страдзєц) та Україні (Лучичі, Якушів, Заброди);
• модернізовано або побудовано 5 очисних споруд, наприклад, в Ханнє, Хайнувці, а також у Білорусі (в Кам'янці) на Україні (в Шацьку).
• побудовано більше 90 км каналізаційних мереж;
• більше 2360 домашніх господарств і офісів, підключено до системи водопостачання;
• додатково обладнані медичні установи;
• відновлено багато визначних туристичних пам'яток (наприклад, курортний парк в Гориньці Здрої, амфітеатр у Поляньчику, етнографічні села в околиці Сувалок; модернізовано історичну частину Любачова, зоопарки в Замості, а також відремонтовано етнографічний музей в Гудзевічах у Білорусі);
• здійснено маркування більш ніж 1800 км нових пішохідних і велосипедних маршрутів;
• проведено 186 спільних досліджень.


Нова редакція програми
Перспектива 2014-2020 створює наступну можливість для розвитку з програмою Польща-Білорусь-Україна. Спільні проекти можуть бути пов'язані зі збереженням і популяризацією історичної спадщини та місцевої культури. Пріоритетом є також поліпшення якості і безпеки існуючих транспортних зв'язків і розвиток систем транспорту з низьким рівнем викидів. Додаткове фінансування також може бути надано проектам, що служать швидшому оформленню в пунктах перетину кордонів і профілактичним заходам у сфері екологічних катастроф, стихійних лих та аварійних ситуацій.
Перший конкурс буде охоплювати всі ці згадані тематичні цілі програми, на що передбачено понад 80 мільйонів євро, з яких 13,5 млн. євро в галузі «Спадщина», 28,3 млн. "Доступність", 14,5 млн. євро на "Безпеку" і 23,8 мільйона для галузі "Кордони".
Заявники можуть розраховувати на фінансову підтримку у розмірі до 90% вартості проекту. Набір буде двоступеневим - спочатку будуть оцінювати так звані проектні концепції (представлені до 31 грудня 2016 року). Потім відібраним кандидатам буде запропоновано представити повну пропозицію для додаткового фінансування. Підтримка ЄС для проекту може досягати від 100 тисяч до 2,5 млн. євро. З документами для участі в конкурсі, включаючи посібник заявника, можна ознайомитися на веб-сайті програми 2014-2020: www.pbu2020.eu.

- Ми будемо допомагати потенційним одержувачам, щоб цінні ініціативи не натикалися на різного виду бар'єри. Ми будемо проводити інформаційні зустрічі, не тільки в регіональних столицях, а й у невеликих містах. Ми хочемо допомогти менш досвідченим суб'єктам у використанні можливостей для розвитку, пропонованих прикордонним співробітництвом, - зазначив заступник міністра Адам Гамрищак.

dsc_8753_obcweb_640

Програми Європейського інструменту сусідства є важливим елементом політики ЄС щодо своїх сусідів. Європейська комісія хоче підтримувати соціально-економічний розвиток регіонів, розташованих по обидві сторони від зовнішніх кордонів ЄС. Фінансові засоби походять з Європейського фонду регіонального розвитку (ЄФРР) і Європейського інструменту сусідства (ЄІС).


Бюджет програми Польща-Білорусь-Україна становить понад 183 млн. євро. Співпраця принесе користь жителям 6 українських областей (Львівська, Волинська, Закарпатська, Рівненська, Тернопільська і Івано-Франківська), 4 польських воєводств (Підляського, Люблінського, Підкарпатського, східної частини Мазовецького), а також 4 білоруських областей (Брестська, Гродненська, Мінська і Гомельська).